Positive High School Athlete Awards

Positive High School Athlete Awards

2016-17 Nominations Accepted through March 31, 2018

Positive Athlete Georgia is accepting nominations for the 2016-17 Positive High School Athlete Awards through March 31, 2018

Parents, coaches, and teachers are encouraged to nominate student-athletes whose presence and attitude positively impacts their team and school environment. A nominee does not have to be the most valuable player, and the nomination should not include statistics or athletic awards.
Online Nomination Form

Positive Athlete Georgia is looking for the most positive boys and girls high school athletes during the 2017-2018 school year in 26 different high school sports. Last year Positive Athlete Georgia received over 600 nominations from 65 Georgia high schools for student-athletes. A Positive Athlete has a great attitude, contributes to their school or community in unique and positive ways, or may have overcome difficult circumstances.

Nominees may win awards from their individual schools, their counties, and could be named the Most Positive High School Athlete in their sport at the annual State-wide Awards in June 2018. Hines Ward and other current and former professional athletes from the Braves, Hawks, Falcons, Dream, UGA, and Georgia Tech present the awards.

Connect with Positive Athlete Georgia:

Positive Athlete Georgia website

Positive Athlete Georgia Facebook

Positive Athlete Georgia Twitter

Positive Athlete Georgia Instagram


2016-17 Raider Nominees

The 2016-17 school year marks the third year of Riverwood's participation in the Positive Athlete Georgia program. Two Raider student athletes won the 2017 North Atlanta Region Positive Athlete of the Year award in their sports:  Senior Mia Hodges (Girls Tennis) and Senior Madison McQuary (Girls Cross Country). The annual Positive Athlete Georgia awards ceremony took place in June and Madison McQuary received the 2017 Georgia Positive Athlete Award for Girls Cross Country.

Fall Sports

Cheerleading: Christian Stinson
Girls Cross Country: Madison McQuary**
Football: John Beckley
Softball: Rebecca Langfelder
Volleyball: Jordan Balkcom
Winter Sports
Boys Basketball: Jalen Wilson
Girls Basketball: Madison McQuary
Boys Swim/Dive: Chris Sprung
Girls Swim/Dive: Haley Allen
Spring Sports
Baseball: John Beckley
Girls Soccer: Kaitlyn Lauk, Madison McQuary
Girls Tennis: Mia Hodges*
Girls Track: Madison McQuary

 


 

2015-16 Raider Nominees and Winners

Octavious Wright — Swim Dive* State of Georgia Positive Athlete of the Year
Gaurav Kunwar — Tennis* North Fulton Region Positive Athlete of the Year
(pictured right)

2015-16 Raider Nominees as of March, 2016 (alpha order by sport)
Andy Wilson, Baseball
Leonard "Buck" Jenkins, Boys Basketball Coach
Naama Erez, Girls Basketball
Jasmine Luck, Cheerleading
Reece Bernard, Boys Cross Country
Madison McQuary, Girls Cross Country
William White, Boys Golf
Kendall Laws, Girls Golf
Caroline Sweetin, Girls Lacrosse
Jackie Carson, Girls Soccer Coach
Solomon Lomax, Boys Soccer
Octavious Wright, Boys Swimming*
Glenna Williams, Girls Swimming
Gaurav Kunwar, Boys Tennis*
Nina Garibaldi, Girls Tennis
Taylor Wright, Volleyball
Alex Gruenig, Wrestling

*North Fulton Positive Athlete of the Year Winner



2014-15 Raider Nominees and Winners
Riverwood Won the 2014-15 Positive Athlete School of the Year Award

               2014-15 Raider Nominees as of March 25, 2015
               (alpha order by sport) 

Jalen Miller, Baseball
Keely Wallace, Basketball Cheerleading
Kohl Roberts, Boys Basketball
Leonard "Buck" Jenkins, Boys Basketball Coach
Arynn Eady, Girls Basketball
Bayne Jarvis, Boys Cross Country* Winner
Owen McDaniel, Boys Cross Country
Anna Hayden, Girls Cross Country
Maggie Duncan, Girls Cross Country
Jeff Hooks, Football
Kian Smith, Boys Golf
Jaycie Emery, Girls Golf
Rachel Carlson, Girls Golf
Bayne Jarvis, Boys Lacrosse
Georgina Greenslade, Girls Lacrosse
Heather Berryman, Girls Lacrosse Coach/Swimming & Diving Coach
Mario Aguero, Boys Soccer
Maggie Duncan, Girls Soccer
Bari Steel, Softball
Larson Hodge, Boys Swimming
Danielle Jenkins, Girls Swimming* Winner
Pascal Acree, Boys Tennis* Winner
Kiana Brooks, Girls Tennis
Anna Hayden, Girls Track
Elizabeth Graves, Girls Track
Lauren Rasmus, Girls Track
Emily Smith, Volleyball
Taylor Wright, Volleyball